Schroniska dla zwierząt

Schronisko dla zwierząt to placówka, w której przebywają bezpańskie domowe zwierzęta, głównie psy i koty. W Polsce działa blisko 100 schronisk.
W instytucjach tych zwierzęta mają zapewnioną podstawową opiekę, w tym weterynaryjną. Istnieje także możliwość zaadoptowania zwierzęcia ze schroniska przez osobę prywatną, ale tylko nieznaczny procent zwierząt zostaje adoptowany.
Psy przebywają w boksach, są w nich zamykane pojedynczo lub w grupach. Największe oblężenie przeżywają schroniska w miesiącach wakacyjnych, kiedy to wyjeżdżający na urlop właściciele czworonogów często pozbywają się ich właśnie w ten sposób. Do schronisk trafiają także psy zabrane nieodpowiedzialnym właścicielom albo tym, którzy się nad nimi znęcali. Przywozi się tam także wszystkie psy i koty błąkające się po ulicach i przywiązane do drzew w lasach. Niestety, po pewnym czasie przebywania w schronisku zwierzęta muszą być usypiane aby zrobić miejsce dla nowych.
Koszty utrzymania schronisk dla bezdomnych zwierząt ponoszą zazwyczaj gminy. Większość tych placówek boryka się z ciągłymi problemami finansowymi, a warunki, w jakich przebywają zwierzęta są złe. Wyjątkiem są niedawno powstałe komercyjne schroniska, które funkcjonują na zasadach zbliżonych do gospodarki rynkowej i współpracują z władzami gmin. Gdyby schroniska były lepiej finansowane, mogłyby sprawnie funkcjonować np. poprzez propagowanie akcji adopcyjnych zwierząt za pośrednictwem internetu. Niestety, obecnie mało która placówka może pozwolić sobie na regularne uaktualnianie swojej strony internetowej.
Niezwykle istotne jest także uświadamianie ludziom, że zwierzęta są żywymi stworzeniami, które wymagają ciągłej opieki, a w związku z tym decyzja o sprawieniu sobie kota czy psa powinna być dokładnie przemyślana. Jeśli potencjalni właściciele czworonogów zrozumieją, jak odpowiedzialność wiąże się z kupnem psa czy kota, to na pewno ilość zwierząt przebywających w schroniskach zmniejszy się.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.