Pies w domu – za i przeciw

Zanim zdecydujemy się na zakup psa, warto to dokładnie przemyśleć. Wielu ludzi bowiem kupuje sobie szczeniaka nie zastanawiając się nad tym wcześniej, pod wpływem impulsu. Potem okazuje się jednak, że słodki szczeniak to nie tylko śliczna i milutka maskotka, ale także żywe stworzenie, które trzeba karmić i po którym trzeba sprzątać. Poza tym śliczne szczenię zamienia się w końcu w dorosłego psa, niekoniecznie tak ładnego. Nierzadko zdarza się, że znudzony swoim psem właściciel oddaje go do schroniska. Bywa i gorzej – niepotrzebny nikomu pies zostaje przywiązany do drzewa w lesie, gdzie zdycha z głodu jeśli nikt go odpowiednio wcześnie nie znajdzie.
Trzeba pamiętać, że każdy pies, jak i inne zwierzę, to żywe i czujące stworzenie, które wymaga nie tylko karmienia i spacerów, ale także ludzkiej uwagi i towarzystwa. Nie wzięcie tego faktu po uwagę przed zakupem może skutkować przykrymi konsekwencjami, a traktowanie psa jak zabawki to okrucieństwo wobec zwierzęcia. Jednak w dalszym ciągu wielu ludzi nie zastanawia się nad tym, o czym świadczą choćby przepełnione schroniska dla zwierząt.
Decydując się na psa, powinniśmy przede wszystkim wybrać rasę o odpowiednim dla nas charakterze i wymaganiach, tak abyśmy mogli mu zapewnić wszytko to, czego potrzebuje.
Pamiętajmy również o tym, że trzymanie psa w domu, w którym są małe dzieci wymaga szczególnej ostrożności. Dziecko może bowiem niechcący rozdrażnić psa lub przestraszyć go, a zwierzę może zareagować agresją. Poza tym, pies może dziecko zranić niechcący podczas zabawy. Dlatego właśnie małe dzieci nigdy nie powinny zostawać same w domu z psem.
Posiadanie psa to obowiązek, który wymaga zaangażowania i wysiłku. Jednak jeśli kupimy sobie odpowiedniego dla siebie psa, będziemy mu poświęcać dużo uwagi i odpowiednio się nim zajmować, to na pewno będzie on niezastąpionym przyjacielem i towarzyszem we wszystkich zajęciach. Jeśli będziemy się odpowiedzialnie opiekować zakupionym zwierzęciem, to na pewno nie pożałujemy tej decyzji.