Właściwa opieka nad psem

Trzymanie w domu psa wiąże się z dużą ilością obowiązków i niemałymi często kosztami. Pies, aby dobrze się czuł wśród ludzi i był zdrowy, wymaga częstych spacerów, odpowiedniego pożywienia i regularnych wizyt u weterynarza.
Podstawową sprawą jest odpowiednia dieta. Najlepiej jest psa karmić suchą karmą, specjalne dobraną do jego wieku i potrzeb. Dobry pokarm tego rodzaju zawiera wszystkie potrzebne psu składniki odżywcze i nie wymaga uzupełniania suplementami diety. Pies powinien jadać 2 razy dziennie, a przez cały dzień mieć nieograniczony dostęp do czystej wody. Psa nie należy karmić resztkami tego, co jedzą ludzie, takie pożywienie nie zapewnia bowiem odpowiednich składników odżywczych.
Każdy pies potrzebuje ruchu i częstych spacerów, choć ich ilość powinna być zróżnicowana w zależności od wielkości i rasy psa. Na przykład york będzie potrzebował znacznie mniejszej ilości ruchu niż owczarek niemiecki. Niemniej jednak każdy pies musi być wyprowadzony na półgodzinny spacer 3 razy dziennie. Ponadto, w zależności od rasy, dobrze jest wyprowadzać psa na jeden dłuższy, co najmniej półtoragodzinny spacer dziennie, podczas którego zwierzak będzie miał możliwość wybiegać i zmęczyć się. Pies może być doskonałym towarzyszem człowieka podczas uprawiania sportu, np. biegania czy jazdy na rowerze. Ponadto psy chętnie pływają i doskonale się bawią wykonując wyuczone sztuczki, np. aportowanie czy przeciągane sznura. Ruch pozwala spożytkować zwierzakowi nadmiar energii, przez co jest on spokojniejszy podczas pobytu w domu.
Równie ważne jest zaspokojenie psiej potrzeby kontaktu z człowiekiem. Powinno odbywać się to nie tylko podczas spacerów, ale także w czasie pobytu w domu. Psu należy poświęcać uwagę, przemawiać do niego i głaskać go. Dobrze jest przed podaniem posiłku wymagać od niego wykonania jakiejś komendy, przez co pies utrwala pozytywne zachowania i uczy się posłuszeństwa.