Wizyta z psem u weterynarza

Aby pies dobrze się czuł, konieczne jest odpowiednie dbanie o jego zdrowie. Wiele psów, szczególnie rasowych, jest bowiem podatnych na pewne choroby. Na przykład owczarki niemieckie, podobne jak i inne duże rasy, stosunkowo często zapadają na dysplazję stawów biodrowych. Częstość występowania pewnych chorób genetycznych u psów rasowych ma związek z małą pulą genów w obrębie rasy, która zwiększa częstotliwość występowania tych schorzeń. Ponadto niektóre z nich mogą mieć związek z anatomiczną budową zwierzęcia.
Jednak każdy pies, nie tylko rasowy, wymaga regularnych wizyt u weterynarza. Gabinet weterynaryjny powinno się odwiedzać raz w roku. Podczas takich wizyt nie tylko dokonuje się szczepień przeciwko chorobom zakaźnym, ale też wykonuje się badanie. Szczepienie przeciwko wściekliźnie to jedyne, które trzeba wykonać obowiązkowo, ale warto też zaszczepić psa przeciwko innym schorzeniom. Podczas badania weterynarz sprawdza ogólny stan zdrowia psa. Badaniom takim trzeba poddawać szczególnie psy stare i szczenięta. Zazwyczaj zaleca się odrobaczanie psa raz na pół roku. Jednak można wykonywać odpowiednie testy wykrywające pasożyty, a leki odrobaczające podawać tylko w razie potrzeby.
Nie mniej ważna jest pielęgnacja psa w domu. Wbrew obiegowej opinii, częste kąpiele są niewskazane. Psa najlepiej jest kąpać raz w miesiącu przy użyciu kosmetyków przeznaczonych specjalne dla zwierząt. Konieczne jest natomiast częste wyczesywanie sierści, szczególnie w przypadku psów długowłosych. Powinno się tego dokonywać 2 razy w tygodniu, a w okresie linienia częściej.
Na pchły i kleszcze najczęściej stosuje się obroże owadobójcze. Warto wybrać taką, która działa skutecznie, a jednocześnie nie jest toksyczna dla psa.
Koniecznym elementem psiej higieny jest także dbanie o czystość uszu przy pomocy specjalnych kropli. Psom należy również obcinać pazury.