Wychowanie psa z dzieckiem

Sprawa trzymania zwierzaka w domu staje się bardziej skomplikowana, jeśli w domu znajdują się dzieci. Mogą z tego wyniknąć liczne problemy. Dzieci bowiem, szczególnie te najmłodsze, mogą mieć problem ze zrozumieniem zasad postępowania z czworonogiem i np. ciągnąć go za ogon podczas zabawy. Dla zwierzęcia nie jest to przyjemne, a w niektórych przypadkach może nawet poskutkować agresywnymi zachowaniami z jego strony.
Co prawda trzymanie psa w domu, w którym są dzieci, wymaga ustalenia pewnych zasad, ale nie jest niemożliwe. Trzeba jedynie pamiętać o kilku kwestiach.
Przede wszystkim należy pamiętać, że nie każda rasa psów nadaje się do kontaktu z małym dzieckiem.
Rasy takie jak np. pekińczyk czy ratlerek mogą źle znosić towarzystwo najmłodszego członka rodziny, szczególnie, że dla tak małego psa dokuczanie ze strony dziecka może być po prostu bolesne.
Do przybywania z dzieckiem najlepiej wybrać psa wesołego i skorego do zabawy, takiego jak np. owczarek niemiecki czy labrador. Są to zwierzęta inteligentne, energiczne, chętnie współpracujące z człowiekiem, a przede wszystkim cierpliwe i lubiące dzieci, przez co będą w stanie cierpliwie znosić dziecięce pieszczoty i zabawy. Trzeba jednak pamiętać, że zwierzęta te wymagają też dużo uwagi oraz ruchu. W związku z tym trzeba pamiętać o konieczności częstych i długich spacerów. Lepiej też nie decydować się na takiego psa jeśli dysponujemy jedynie małym mieszkankiem w bloku, gdyż potrzebuje on dużo przestrzeni.
Pies w domu ma pozytywny wpływ na dziecko, zarówno zdrowotny jak i wychowawczy. Przebywanie w towarzystwie psa od najmłodszych lat to doskonała okazja na uczenie się odpowiedzialności i samodzielności. Najmłodszy członek rodziny powinien bowiem od początku brać czynny udział w opiece nad czworonogiem. Dla trzylatka będzie to jedynie towarzyszenie rodzicom podczas wyprowadzania psa na spacery, ale już pięciolatek może samodzielnie podać psu suchą karmę czy wodę do picia.