Bezpieczeństwo psa

Trzymanie zwierzaka w domu to przyjemność, która jednak wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Zawsze trzeba o tym pamiętać decydując się na zakup czworonoga. Brak zdrowego rozsądku w tej kwestii może bowiem mieć nieprzyjemne a nawet tragiczne konsekwencje.
Jeśli chodzi o psy, to zagrożeniem bywają niekiedy duże rasy psów ze skłonnością do dominacji. Potrzebują one konsekwentnego wychowania, w którym duży nacisk kładzie się na posłuszeństwo wobec pana. Jeśli właściciel pozwoli takiemu zwierzęciu na samowolne zachowania i brak posłuszeństwa, to w efekcie może ono zechcieć samodzielnie decydować o tym co mu wolno a czego nie. W skrajnych przypadkach pies taki może przeciwstawiać się swojemu panu okazując agresję a nawet atakując go. Dlatego też, jeśli nie ma się doświadczenia w hodowli psów, nie należy decydować się na rasy ze skłonnością do dominacji. Trzeba też pamiętać o tym, że każdy pies powinien zażywać odpowiedniej ilości ruchu, aby mógł spożytkować swoją naturalną energię.
Równie ważną kwestią jest bezpieczeństwo psa podczas spacerów. Psa, szczególnie dużego, należy zawsze wyprowadzać na smyczy. Puszczać go wolno w parku można tylko w kagańcu, aby nie stanowił zagrożenia dla innych ludzi i zwierząt. Nawet łagodne zwierzę powinno być zabezpieczone, gdyż nie wiadomo, jak może zachować się w nieznanej sytuacji.
Trzeba także pamiętać o tym, aby w miarę możliwości nie zostawiać psa samego w domu, szczególnie jeśli należy on do jednej z ras towarzyskich, które źle znoszą samotność, np. owczarek niemiecki. Pies taki, pozostawiony sam sobie na cały dzień będzie mocno zestresowany i nieszczęśliwy. Niektóre psy w takiej sytuacji odreagowują niszcząc wszystko to, czego mogą dosięgnąć. Sfrustrowany pies może dość poważnie zdemolować mieszkanie pod nieobecność swojego właściciela.
Duża ostrożność należy zachować również w sytuacji, kiedy w domu są małe dzieci. Kilkulatków nie wolno zostawiać sam na sam z psem, bowiem duży pies może podczas zabawy nawet niechcący zrobić dziecku krzywdę.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.