Jak wybrać psa dla siebie

Obecnie zakup psa każdej niemal rasy nie stanowi problemu. W internecie i prasie mnóstwo jest ogłoszeń rożnych hodowli psów oferujących szczeniaki na sprzedaż. Jednak zanim zdecydujemy się na zakup szczeniaka, musimy sobie najpierw odpowiedzieć na pytanie: jaki pies jest najlepszy dla mnie? Poszczególne rasy bowiem znacząco różnią się pomiędzy sobą charakterem, zapotrzebowaniem na spacery, zachowaniem czy choćby ilością karmy, jakiej potrzebują. Poza tym kiedy decydujemy się na konkretne zwierzę, musimy brać pod uwagę fakt, że będzie ono z nami przynajmniej około 10 lat.
Najważniejszą sprawą jest odpowiedzenie sobie na pytanie: po co chcemy mieć psa? Czy ma on być typowym kanapowcem, towarzyszyć nam w spacerach albo na polowaniu czy bawić się z dziećmi.
Jednym z głównych czynników, jakie należy wziąć pod uwagę przed zakupem psa, jest fakt, gdzie mieszkamy i jaką ilość spacerów jesteśmy w stanie mu zapewnić. Np. osoba mieszkająca w mieszkaniu i spędzająca dużo czasu w pracy nie powinna brać sobie psa towarzyskiego i energicznego, takiego jak np. golden retriever, gdyż zwierzę to nie będzie zbyt szczęśliwe w takich warunkach. Psy wymagające dużo ruchu są odpowiednie tylko dla osób, które mają dużo czasu, aby wyprowadzać je na długie spacery.
Koniecznie trzeba się zastanowić nad tym, czy chcemy kupić szczeniaka czy psa dorosłego. Biorąc z hodowli psów szczeniaka musimy się liczyć z tym, że jesteśmy od początku odpowiedzialni za jego wychowanie, szczeniak może sprawiać kłopoty i wymaga, aby poświęcać mu dużo czasu. Jeśli chcemy uniknąć tych kłopotów, możemy wziąć psa dorosłego, np. rocznego.
Innego psa wybieramy w sytuacji, jeśli w domu są małe dzieci. Pies dla dzieci powinien być energiczny, wesoły i skory do zabaw, a jednocześnie cierpliwy i wyrozumiały wobec dziecięcych pieszczot i zabaw.
Dobrym pomysłem jest także wzięcie psa ze schroniska dla zwierząt. W każdym większym mieście w Polsce znajduje się schronisko dla psów. Zwierzęta takie bardzo potrzebują domu i właściciela i za dobrą opiekę odwdzięczają się bezwzględnym oddaniem i wiernością.